Műlencse műtétet vélemények: 3 páciens története, akik új életminőséget kaptak

Műlencse műtét
Műlencse műtét

A szem fénytörési hibái és a látásminőség romlása jelentősen befolyásolhatják az életminőséget, különösen idősebb korban. A műlencse beültetés ma már rutinszerű és rendkívül hatékony megoldás lehet többféle szemprobléma esetén. Legyen szó szürkehályogról vagy nagyfokú fénytörési hibáról, tökéletesen helyrehozható a speciális eljárással. Sok páciens azt mondta, hogy számukra a beavatkozás célja nem csupán a látás javítása, hanem az önállóság visszanyerése és a mindennapi életminőség növelése volt.

További műlencse műtét véleményeket is elolvashatsz Dr. Nagymihály Attila szemész szakorvos weboldalán. A műlencse műtét után a páciensek túlnyomó többsége arról számol be, hogy visszanyerték korábbi éleslátásukat és ezáltal újra élvezhetik az olvasást, vezetést vagy a természet szépségeit. A javulás nemcsak fizikai, hanem lelki szinten is érzékelhető, hiszen megszűnik a folyamatos erőlködés, a homályos látás miatti frusztráció és nő a magabiztosság. Az életminőség ezzel együtt látványosan javul.

A műlencse beültetést leggyakrabban szürkehályog esetén alkalmazzák, amikor a természetes szemlencse elhomályosodik. Ugyanakkor, egyre gyakoribb, hogy nagyfokú rövidlátás, távollátás vagy astigmia (szabálytalan szaruhártya-görbület) esetén is ezt a megoldást választják azok, akik tartós megoldást keresnek a szemüveg vagy kontaktlencse helyett.

Mi a műlencse műtét menete és milyen műlencse típusok számítanak a legnépszerűbbnek?

A műtét előtt alapos szemészeti vizsgálatok történnek, amelyek alapján meghatározzák a szükséges műlencse típusát és dioptriáját. Maga a beavatkozás fájdalommentes és ambulánsan, helyi érzéstelenítésben történik. A természetes szemlencsét eltávolítják, majd a helyére egy speciálisan kiválasztott műlencsét ültetnek be. A beavatkozás időtartama általában kevesebb mint 30 perc és a beteg néhány órával később hazamehet. A látás javulása már másnap érzékelhető, de teljesen stabil eredmény néhány héten belül alakul ki.

Az elérhető műlencsék közül mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet. A leggyakrabban használt típusok közé tartozik a monofokális lencse. Ez 1 fókuszponttal rendelkezik, jellemzően távoli látásra optimalizálva. Közeli munkához továbbra is szükség lehet szemüvegre. A másik sokszor alkalmazott típus a multifokális lencse. Ez már több fókuszponttal rendelkezik, így a közeli és távoli látás is javul. Kiváló választás azoknak, akik teljesen szeretnék elhagyni a szemüveget.

Milyen lencsetípusok közül válogathatunk még?

Például választhatjuk a tórikus lencsét, amit speciálisan astigmiás szemekre fejlesztettek ki. Ez a típus a görbült szaruhártyából eredő fénytörési hibákat is képes korrigálni. Az utolsó helyre pedig sorolhatjuk az EDOF (Extended Depth of Focus) lencsét. Ez egy korszerű lencsetípus, ami a köztes távolságokra is éleslátást biztosít, csökkentve a szellemkép vagy fényudvar jelenséget. Fontos kiemelni, hogy a műtétet követően a páciensek többsége azonnali látásjavulásról számol be. Sokan tapasztalják, hogy megszűnik a fejfájás és a szemfáradtság.